הכוח השלישי

הכוח השלישי מתאר את היותם של הפורשים כוח עבודה יעיל ואיכותי בעל יכולת לתרום. כאשר אדם יוצא לגמלאות, הוא הופך להיות חלק מהכוח השלישי וזכאי כמו כולם לפרישה נוחה, נעימה ומתאימה עבורו. בעקבות יציאה לפנסיה, זכאי כל אדם, על פי חוק, לקבל פנסיה מקרן פנסיה או מכספים שצבר בתקופת עבודתו (כספי קופת גמל ופיצויים), אשר אמורים לפרנס אותו לאחר הפרישה. בנוסף לכך, היוצאים לפנסיה ולגמלאות זוכים לקצבה מביטוח לאומי (קצבת זקנה). מפתיע לגלות כמה מעט אנחנו יודעים על יציאה לפנסיה ועל האפשרויות העומדות בפנינו בשלב זה. יציאה לפנסיה אינה בהכרח בחירה בחוסר מעש. מותר ורצוי לנוח, אבל האפשרות המועדפת היא לחשוב על הפנסיה כתקופה פעילה, שכל- כולה נתונה לבחירתו של הפורש. אדם מבוגר שעומד לקראת פרישה מעבודה, טוב שידע שזה בדיוק הזמן להתחיל לחשוב קדימה ולתכנן את עתידו ועתיד משפחתו.

העובדה שמגיעים לשלב סיום הקריירה אינה בהכרח אומרת שאין צורך בתעסוקה. להיפך, זאת תקופה של התחלה חדשה, של שינוי והתפתחות מחודשים, תקופה, בה אפשר לתרום מהיכולות, מהנסיון, מהידע שנצבר עד אז. בישראל, נקבע כי גיל יציאה לגמלאות הוא 67 ובגיל זה רשאי המעביד להורות לעובד לפרוש לגמלאות. יציאה לגמלאות עבור נשים מתבצעת כבר בגיל 64, כשהן זכאיות לכל הזכויות הניתנות בגיל פרישה. החל מגיל 60, נשים וגברים זכאים לפתוח בהליך של יציאה לגמלאות בפרישה מוקדמת שבה ממומשות רק חלק מהזכויות שמגיעות לפורש בגיל פרישת החובה. קרנות הפנסיה החדשות מאפשרות לכל אחד, גבר או אישה, לצאת לפנסיה החל מגיל 60. ליציאה לפנסיה בגיל מוקדם יש מחיר כלכלי. ככל שפורשים בגיל מוקדם יותר הקצבה שמתקבלת תהייה נמוכה מאשר הקצבה שמתקבלת בגיל פרישה מאוחר יותר.

להרשמה

להיות חלק מעמותת והדרת הכוח השלישי התנדבות,תרומה ושיתוף רעיונות

להרשמה

להיות חלק מעמותת והדרת הכוח השלישי התנדבות,תרומה ושיתוף רעיונות
לחצו כאן

שינוי מדיניות

מרכז פעילות | חקיקה | הסברה

שינוי מדיניות

מרכז פעילות | חקיקה | הסברה
לחצו כאן

שלב היציאה לפנסיה הוא השלב הקריטי בחייו של האדם הפורש-המשליך גם על משפחתו. חוסר הוודאות לגבי היום שאחרי: הפרנסה, העניין בחיי היומיום ועוד, מטרידים כל פורש. עמותת והדרת הכוח השלישי מסייעת לפורשים להתמודד בקלות רבה יותר עם תהליך היציאה לפרישה, בהיבטיו השונים, מלווה אותם, ומייעצת להם לאורך כל הדרך. היציאה לפנסיה אינה דבר מובן מאליו. כל החיים אנו קובלים על עומס בעבודה, אך כשמגיע רגע האמת לקראת היציאה לפנסיה, ההתרגשות גדולה אך כמוה גם החששות לגבי הזמן הפנוי שייווצר, הפרנסה והשינוי ככלל. אדם שהתרגל לקום בכל יום ולהתייצב לעבודה, עובר לשלב, בו כל הזמן שלו בידיו. נשמע מפתה, אך שינוי משמעותי כל כך דורש מכל אדם הכנה וסיוע, כדי שההתמודדות עם השינוי תהיה קלה יותר. עמותת והדרת הכוח השלישי הוקמה כדי להעניק ליוצאים לגמלאות דרך חדשה, המאפשרת "נחיתה רכה" לתקופה זו. והדרת הכוח השלישי מעודדת את האזרחים המבוגרים לשמור על מקומם במרכז העשייה החברתית, הכלכלית והתרבותית ומסייעת להם. יציאה לגמלאות היא צעד פורמלי לעובד השכיר, המסיים את יחסי העובד-מעביד ומזכה את העובד בפיצויי פיטורים. פרישה לגמלאות מתקיימת גם אצל עובד עצמאי, על פי החלטתו. הכוח השלישי הוא צירוף מילים המתייחס לאלה אשר יצאו לפרישה והחלו את חייהם החדשים כשהם בעלי שאיפות, בעלי יכולות, כשרונות וניסיון חיים עשיר ומגוון – כל אלה הם "כח". והדרת הכוח השלישי – כדי לספק לציבור הפורשים מהעבודה מענה מקצועי ומקיף על כל השאלות, ולהציג בפניו את מגוון האפשרויות המקצועיות והתעסוקתיות וגם את ההזדמנויות החברתיות והזוגיות.

מי אנחנו

עמותת והדרת הכוח השלישי (ע"ר) חרטה על דיגלה את השאיפה לשוויון מלא בין בני אדם  ללא קשר למינם, מוצאם או גילם. הפעילות שלנו מבוססת על אמונה עמוקה כי הזכות להגשמה עצמית – אינה מתבטלת בגיל 60 וגם לא בגיל 70 ויותר . היא ממשיכה להיות זכותם הטבעית של כל בני האדם עד יומם האחרון, כל עוד הם רוצים ויכולים להמשיך לחלום  אסור למנוע מהם ולחסום אותם בדרכם למימוש השאיפות שלהם.

והדרת הכוח השלישי שואפת לצרף לשורותיה תומכים מכל קשת הגילאים ותחומי החיים בכדי להעלות את ההכרה בתופעת הגילנות  ולקדם את המאבק בה, כמשותף לכל אדם בין אם הוא או היא כבר בגיל מבוגר או שואפים להגיע אליו.

תרמו לנו