רשתות חברתיות

רשתות חברתיות למבוגרים

תשמעו סיפור:

חברה, בעלת תואר דוקטור בביולוגיה עבדה שנים רבות בחברה שעסקה במחקר ופיתוח. לאחר שהחברה נמכרה לחברה בחו"ל, החברה החדשה החליטה לסגור את הפעילות בארץ.

המצב של החברה שלי היא בגיל 59 בעלת דוקטורט בביולוגיה, ולפי בדיקה לא מחפשים עובדים במקצוע שלה, ובתחום הייחודי בו עבדה. היא החליטה לפנות לתחום אחר, למדה BI – busniss inteligent  הקדישה לנושא שנה, בידיעה ברורה שאם היא תמצא עבודה היא תתחיל בתחתית ובמשכורת נמוכה.

איפה הרשת החברתית? לקראת סיום הלימודים היא הכינה מסמך קורות חיים ויצאה לבדוק את עולם התעסוקה. במקביל הבן שלה בשיחה חברתית סיפר לחברים את הסיפור של האם. לקצר סיפור ארוך, אחד החברים עובד בחברה שבדיוק חיפשה אדם בעל ידע בתחום  BI, ופנה עם קורות החיים למעסיקים שלו. לאחר ראיון אחד ועוד אחד, כעבר חודש לחברה שלי שכבר חגגה יום הולדת 60, יש מקום עבודה חדש, מענין ומתגמל.

אנחנו לא יודעים כמה רשתות חברתיות יצרנו, אנחנו, בני המשפחה וחברים קרובים, שיכולים לעזור במציאת תפקיד ומשרה חדשה.

רק לאחרונה ישבתי עם אדם, שלפני למעלה מעשור עבדנו באותה חברה, והתחלנו לשרטט את המפה החברתית שלו כדי לבדוק למי כדאי לפנות כדי שיוכל לעזור לו, בגיל 68, למצוא תפקיד חדש. התחלנו את המסע באנשים שעבדו איתו בעבר. הוא  מיפה אותם בעזרת ידע אישי, שיחות עם חברים משותפים, פייס בוק וכו' היכן הם נמצאים היום ומה תפקידם. לאחר בדיקה לפי התחיל לפנות אליהם, קבע פגישות איתם וביקש מהם לעזור לו, בקשרים שהם יצרו, למצוא עסקים שמחפשים עובדים בעלי כישורים שיש לו.

בגיל מבוגר יש כבר הרבה רשתות חברתיות, שאנשים אינם מודעים להם ,קרובי משפחה, החל מהמשפחה הגרעינית ולחברי המשפחה המורחבת – כן גם הבן דוד האידיוט מנתניה. אנשים שעבדו איתם בשנים האחרונות (אין טעם לפנות לחברים מהצבא, רוב הסיכויים שלא יזכרו, ואינם מכירים את השינויים שעברנו במשך ה 20-30 שנים האחרונות), אנשים שנפגשים במפגשים חברתיים, במכון הכושר, בקבוצת הריצה, חברים מהקהילה, שכנים קרובים –  כולם יכולים לעזור.

כדי להבטיח את ההצלחה יש להכין מסמך קורות חיים גנרי קצר שיכלול שמות מקומות עבודה ותפקידים, כישורי ויישומי מחשב, השכלה, שפות. במידה ומגיעה הצעה לפגישה עם מעסיק פוטנציאלי, צריך לבדוק אתת פרטי החברה , תיאור תחומי הפעילות שלה, החזון, דרישות התפקיד הספציפי אליו באים לראיון להכין קורות חיים מתאימים – בהדגשה על הניסיון הרלוונטי, יישומי המחשב וההשכלה הנדרשים וכו'.

כן חיפוש עבודה ותפקיד חדש זה עבודה שצריך להשקיע בה, אבל בסוף הדרך יש תוצאות להשקעה.

 

כתיבת תגובה