טיפים להתנהלות כלכלית בגיל השלישי

טיפים להתנהלות כלכלית בגיל השלישי 

בגיל השלישי לפעמים ההכנסה החודשית מצטמצמת, במידה כזאת או אחרת. אפילו מי שחסך לא מעט כסף בקרן הפנסיה, עדיין יגלה לפעמים שלעומת המשכורת מהעבודה או ההכנסה מהעסק, פחות כסף נכנס לבנק. מצד שני, ההוצאות בתחומי הבריאות, מימון דיור מוגן וכיוצא בזה, עשויות להכביד. בעזרת הטיפים הבאים אפשר להתנהל בצורה נבונה יותר, מבחינה כלכלית בגיל השלישי. 

התחילו להשתמש בתקציב חודשי 

יכול להיות שעד כה מעולם לא נעזרתם בתקציב חודשי. אולי פחות הייתם מודעים לנושא הזה ואולי לא היה לכם את הזמן. אל דאגה, אף פעם לא מאוחר מדי. כעת, בגיל השלישי, עשו מה שכל בוגר טרי של קורס יועצים לכלכלת המשפחה מכיר בעל פה. הכינו תקציב שיגלה לכם כמה אתם מוציאים. מהר מאוד תוכלו לזהות סעיפים שונים בתקציב שאפשר לחסוך בהם. את התקציב ניתן להכין בעזרת תוכנת אקסל, במחברת ושיטת דף ועט או באמצעות אפליקציות לכלכלת בית, מה שנוח לכם. 

נצלו את ההטבות המגיעות בנושאי בריאות

בריאות היא לא משחק, ולא נשמע הגיוני לחסוך כסף על חשבון הבריאות. יחד עם זאת, ניתן בעזרת התנהלות נכונה ליהנות מאותם שירותי בריאות, בפחות כסף. לדוגמא, משרד הבריאות מממן לזכאים אביזרי רפואה מסוימים או מסבסד אותם. כך לדוגמא, מכשירי שמיעה, עזרים אורתופדיים וכדומה. גם שירותי הביטוח המשלימים של קופות החולים כוללים הטבות שונות שיכולות לחסוך כסף. שווה לקרוא את המידע בנושא באתרי הקופות, בעלוני פרסום, באתר של משרד הבריאות וכן הלאה. טיפ לדוגמא בנושא זה: עבור חולים כרוניים שמשתמשים בתרופות רבות, ישנה הנחה משמעותית ברכישת תרופות מרשם. הטבה זו ניתנת בצורה של תקרת תשלום ברכישת תרופות מדי חודש או רבעון, בקופה עצמה. 

הצטרפו למועדוני לקוחות ייעודיים 

בהצטרפות למועדוני לקוחות ייעודיים, תוכלו לחסוך כסף רב מדי חודש. מועדוני לקוחות אלה יכולים להיות של בני גיל הזהב בכלל או של פורשים ממקומות עבודה מסוימים. בחלק ממועדוני הלקוחות ההצטרפות כרוכה בתשלום סמלי אך קיימים לא מעט מועדונים חינמיים לחלוטין. 

כרטיסי אשראי – לא לחלק לתשלומים 

חברות כרטיסי האשראי מאפשרות לכולנו לחלק את הקניות לתשלומים. לפעמים זה נחמד, אך בדרך כלל זה מביא להוצאות מיותרות. קודם כל, עבור תשלומים משלמים לחברות האשראי ריבית די גבוהה. ברגע שנגמלים מההרגל של קניות באשראי, אפשר לחסוך מאות שקלים בחודש ויותר. שנית, ברכישות מרובות בתשלומים, אנשים נוטים להתפתות לקנות יותר מכפי שתכננו. כשתשלום החודשי נראה קטן, קל לרכוש דברים שאנו כלל לא צריכים. בנושא זה כדאי לפעול לפי הכלל, סוף מעשה במחשבה תחילה. אם אתם מתלבטים האם לרכוש דבר מה כזה או אחר, פשוט "תישנו על זה". אם למחרת תיווכחו שאתם עדיין רוצים לבצע את הרכישה, קנו. אם לא, חסכתם רכישה מיותרת ולא באמת שימושית.