המדינה החליטה: לפטר עובדים מבוגרים ולקבל במקומם צעירים

אנחנו לא בכיינים אנחנו דואגים למשק הישראלי

מאת: דבורה שגיא
19 אפריל 2020

בחסות הקורונה, באבחת יד- גזלו מהמבוגרים מקור פרנסה, נישלו מעבודתם אנשים בעלי ניסיון, שמכירים את תהליכי העבודה, אנשים שהידע שלהם הוא נכס יקר למעסיקים בפרט ולחברה בכלל. ההחלטה אליה הגיעו מהר מהר, באישון לילה, נעשתה ללא מחשבה תחילה.

למעשה, הודיעו לכל המעסיקים במדינה שעליהם לפטר את בני ה 65 ומעלה ולקחת במקומם צעירים יותר. זה אולי לא נאמר במפורש אבל זו התוצאה של ההחלטה הגורפת הזו, שהוחלטה ללא דיון, ללא היוועצות במומחים ובלי בדיקה של ההשלכות. אז אם לא היה זמן לדון ולבדוק, תנו לי להגיד לכם מה הן התוצאות וההשלכות הצפויות מהחלטה שכזו:

אנחנו ב"דרוש ניסיון", בעבודה קשה של שנים רבות  הצלחנו להביא לשוק העבודה הרבה אנשים מעל גיל 65, שמבצעים עבודות חיוניות ונדרשות לעסקים רבים בארץ, שכם אל שכם עם עובדים צעירים חיוניים גם הם. החל מהיום, אומרים למעסיקים: אם אתם רוצים להמשיך לעבוד, אסור לכם להעסיק מבוגרים- לא מנהלי חשבונות, לא מפעילי מכונות, לא מהנדסים, לא אנשים מתחום המחשבים, לא מנהלות לשכה, עובדים סוציאליים ועוד.

אז מה הפתרון היחיד שעומד בפני בעלי עסקים אלה?

לפטר את המבוגר שלא יכול להגיע לעבודה ולמצוא עובד אחר במקומו (צעיר מן הסתם… לא ב"קבוצת סיכון"…)

הנזק הממשי שייגרם לארגונים רבים שפתאום יצטרכו ללמד עובדים חדשים הכל מהתחלה ומשאבים רבים יצאו על הכשרת עובדים שאינם מיומנים. במקום שמהבוקר המעסיק יפתח את דלתות החברה וינסה לחזור ולתפעל את החברה מהנקודה בה היא נסגרה, הוא יצטרך להשבית חלקים גדולים מהארגון לטובת עידכון העובדים החדשים, הצעירים.

ההחלטה הזו אינה מועילה לשוק העבודה  בשעה קריטית זו, היא מזיקה, היא גורמת  לקשיים ממשיים  למשק הישראלי שיפסיד הרבה ידע וניסיון בגלל החלטה נמהרת זו. שלא לדבר על הנזק הכלכלי והמשמעויות הצפויות שלו לגבי העובדים המבוגרים עצמם.

אני מפצירה בפני מקבלי ההחלטות: קחו צעד אחורה, עשו חשבון מהיר ותהפכו את ההחלטה למען בנייה מחודשת של כלכלה איתנה ויציבה שמסתמכת על כוחות עבודה מעולים בעלי ידע וניסיון שיכולים להתניע במהירות ולהביא את המשק הישראלי חזרה לשגשוג והישגים.

כל זאת לצד מתן אפשרות לבני ובנות הגיל השלישי להמשיך להתפרנס ולהתקיים בכבוד, בלי צורך להישען על טוב ליבם של ילדיהם ועל קבלת מענקים וכספים מקופת המדינה.

תמונות מתוך קמפיין לעידוד העסקת מבוגרים

אנחנו, המבוגרים, שראינו כבר דבר או שניים,  אנחנו יודעים לשמור על עצמינו ולא זקוקים להגנה מאנשים שמינו עצמם לפטרונים עלינו. אנחנו מספיק חרדים על בריאותנו  ויודעים בדיוק מתי ולאן מותר לנו לצאת אנחנו יודעים בדיוק את כל כללי הזהירות הדרושים כדי שנוכל לשלב עבודה ובריאות ולעבור את המגיפה במינימום של תחלואה.

דבורה שגיא

בלוגרית, אמא, סבתא ורכזת השמה בפרויקט "דרוש ניסיון" מחשבות על הגיל השלישי

כתיבת תגובה