5 המלצות לשנת 2022

מאת: עמי מעוז
24 ינואר 2022

לרגל השנה החדשה מלאים האתרים הרלבנטיים בהמלצות למבוגרים, לצעירים ובכלל. החלטתי להביא כאן אסופת המלצות המתוארות כמשפרות בריאות למבוגרים שכמונו.

שימו לב! כל ההמלצות כאן, אינן באות בשום אופן להחליף ייעוץ או טיפול רפואי מקצועי בהתאם למצבכם האישי. בברכת שנת פעילות מלאה ובריאות טובה!

(המלצות אלו הובאו, תורגמו והותאמו מתוך האתר: Senior Planet. Healthy aging. Six Smart Moves for a Healthier 2022 By Kathleen Doheny  Thursday, January 6, 2022  )

המלצה מס' 1

די לעקרונות!! כן, כן, אל תקבלו החלטות גדולות בעלמא. רוצים לרזות קצת? אפשר לקבל החלטה נחרצת: "השנה אני אקטין את כמויות האוכל וארזה". החלטה יפה אבל בדרך כלל זה לא עובד כך. מה אם כן באמת עובד? "השנה ארזה ב 8 קילוגרם". אהה, כעת הבה נראה מה כדאי להוריד מטבלת האכילה שאכין, ואבדוק את עצמי אחת למספר (כמה?) שבועות.

המלצה מס' 2

הרגלי אכילה. אכלו יותר מוקדם במהלך היום, ואכלו פחות, מאוחר. מחזור הפעילות הגופני הפנימי משתנה במהלך היממה לכן, אכלו את הארוחות הגדולות יותר בבוקר ובצהריים והקטינו את ארוחת הערב ככל הניתן. כך יוקל עומס הסוכר בגופכם ותחסכו הרבה צרות בריאותיות.

המלצה מס' 3

פעילות גופנית. חישבו על פעילות גופנית כתחליף לתרופות. אבי האירוביקה למבוגרים (Kenneth Cooper, MD) אומר ששיפור הכושר אפילו רק ב 10%, מהווה יתרון משמעותי מעל גיל 60. אגב, כותב ההמלצה (שגילו 90) ממליץ גם על אימון התנגדות (כגון הרמת משקולות- אפילו קטנות), החיוני לבניית מסת שריר. שריר מחוזק מסייע להקטנת מחלות דמנטיות ומשפר מאוד את הסיכוי למניעת נפילות

המלצה מס' 4

חישבו על חברויות. במהלך מגיפת הקוביד, מצאו כל העוסקים בכך וכל המחקרים הראו עד כמה חשובים הם הקשרים החברתיים שלנו. חיזוק קשרים חברתיים קיימים ואפילו הקמת חברויות חדשות, משפרים את איכות החיים ומפחיתים דיכאונות.

המלצה מס' 5

איזון גופני. שפרו את יכולות האיזון שלכם. ככל שאנחנו מזדקנים, יכולות האיזון שלנו נשחקות. תרגילי איזון יכולים לסייע רבות, ולעולם אין זה מאוחר מדי להתחיל! לדוגמה: למתיחת כף הרגל, עימדו עם פניכם אל קיר. דחפו את אצבעות רגל ימין כנגד הקיר, כך שכף הרגל תבצע מתיחה. החליפו את הרגל ובצעו מתיחה זהה למספר שניות בכל פעם (אפשר לספור עד 30).

אגב מתיחות, באתר האינטרנט של MAYO CLINIC, ישנן המלצות לתרגילי איזון נוספים, שווה בדיקה ויותר: ביצוע. למשל, באתר: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/fitness/in-depth/fitness-training/art-20044792).

שנה טובה ומלאת פעילות לכולנו, עמי מעוז- והדרת הכוח השלישי.

כתיבת תגובה