רשות הטבע והגנים

על החברה

רשות הטבע והגנים היא רשות ממשלתית האמונה על שמירת ערכי הטבע בישראל  ועל שמורות הטבע והגנים הלאומיים. תחומי פעילותה של הרשות מגוונים ורבים ומאופיינים גם במשימות ופרויקטים ארוכי טווח. אלה דורשים ידע  רב ומעמיק  במגוון נושאים לרבות רתימת ניסיון ייחודי רב שנים לטובת השגת יעדי הרשות למען שמירת ערכי הטבע והמורשת בישראל. לאור כך ומעצם חשיבות הניסיון רב השנים ,שנמצא לרוב בידי העובדים המבוגרים יותר בארגון, רב גילאיות היא חלק משמעותי בתרבות הארגונית של הרשות ובהתאם  כ- 50% מעובדיה הם מבוגרים.

גיוון גילי בחברה

הרשות הינה ארגון הפעיל בתחומי שמירת הטבע והמורשת כבר עשרות שנים ועל כן  באופן טבעי, חלק מהעובדים הוותיקים צמחו יחד איתו. העובדים הוותיקים עובדים לצד עובדים צעירים במגוון תפקידים – פקחי שטח, מנהלי אתרים  ומנהלי מרחבים, אקולוגים, ארכיאולוגיים ואנשי שימור וגם עובדי מטה ומנהלה. חלק מעובדי הרשות נחשבים למובילים בינלאומיים בתחומם.

במה השילוב הגילי תורם לחברה?

מירב בניסטי, סמנכ"ל משאבי אנוש: ברשות הטבע והגנים המומחיות והניסיון הרב הן חלק משמעותי במרכיבים המאפשרים הצלחה במגוון המשימות למען שמירת הטבע והמורשת. הגיוון הגילי מספק מענה מחד לצורך בשימור הידע באמצעות העובדים המבוגרים והותיקים ומאידך מספק יציבות תעסוקתית לעובדים לאורך השנים. דבר התורם גם להצלחת פרויקטים ארוכי טווח.. זהו שילוב של  Win Win  .

בתוך כך העובדים המבוגרים והותיקים  יותר חונכים את החדשים והצעירים ובכך הידע עובר בין דורות העובדים ונשמר לאורך שנים. חשוב  לציין כי יש ידע ופרקטיקה מקצועית שלא ניתן ללמוד בשום אוניברסיטה והעברת הידע בין העובדים היא קריטית להצלחת המשימות השוטפות והצלחת הארגון .

הצוות

אסמרה באיילהין (סמי), בן 60, הוא אחראי תחזוקת שטח בגן הלאומי תל אשקלון. רונית רוזן, בת 46, מנהלת את האתר ועובדת לצד סמי מספר שנים.

איך זה לעבוד יחד?

סמי: ״באמצעות רונית  אי זוכה להכיר יותר לעומק את מאפייני המטיילים והמבקרים הצעירים ובכך מתאפשר לי גם לנהל עימם שיח יותר פורה וחם במסגרת העבודה השוטפת והקשר מולם. חשוב לי מאוד ללמוד וללמד מתוך התרבויות והגישות השונות של שנינו. זה הופך את חוויית העבודה למעניינת יותר ומעשירה יותר לרשות״.

רונית: ״סמי הוא מוותיקי העובדים ברשות ובגן הלאומי . הוא מכיר כל פינה ופינה בגן. הוא "המדבר לעצים", הוא יודע טוב מכולם איך לטפל בהם, איך נכון לגזום שלא יגרם להם נזק, מתי יש מזיקים ואיך לטפל בהם על מנת שיישמרו לאורך שנים. כאוהבת טבע בעצמי, אני לומדת ממנו כל יום מחדש על החיבור העמוק לטבע, כמו גם לבני אדם שעובדים אתו. האיש הוא השראה״.

טיפ מסמנכ״ל משאבי אנוש:

שילוב ידע וניסיון בין דורות כחלק מתרבות העסקה רב גילאית מאפשרים לארגון להשיג את יעדיו באופן טוב יותר תוך הבלטת היכולות והייחודיות של כל עובד ועובד בארגון. יצירת רמת מחוברות גבוהה של העובד לארגון בכל תפקיד ובכל גיל הם מפתח להצלחה.

רוני ארז

מנהלת שיווק דיגיטלי ותכנים "והדרת הכוח השלישי" מה ברשת?

כתיבת תגובה