על צוואות וירושות

על צוואות וירושות

כל הנושא הזה של כתיבת צוואה היא דבר מאוד רגיש. אנשים לא ממש ששים לשבת ולכתוב צוואה שכאילו מרמזת על מותם הקרוב. אך האמת היא שכתיבת צוואה ממש לא מרמזת על מוות קרוב. ובינינו, כולנו יודעים שהשהות שלנו בעולם הינה מוקצבת וזמנית בלבד. כך שברור שבזמן כלשהו אמורה להיות צוואה שתסדיר את העניינים כאשר אנחנו כבר לא נהיה פה. אז אם בכל מקרה צריך שתהיה צוואה ואפילו אם זה לא הכרח, בכל זאת זה דבר מבורך ומומלץ מאוד, הרי שכדאי להכין אותה מבעוד מועד.

איך כותבים צוואה?

כתיבה של צוואה זה לא ענין של מה בכך. כדי לכתוב את הצוואה חשוב לתכנן היטב את כל הפרטים אותם אתם רוצים לכתוב בצוואה וזאת על מנת שאכן הצוואה תכלול בסופו של דבר את כל הפרטים ואת כל הנכסים שיש לכם.

את הצוואה חשוב לכתוב בפני עורך דין שיחתום על כך כי אכן הצוואה נכתבה כדין והאדם שכתב את הצוואה עשה אותה כדין כשהוא צלול וברור וללא שיהיו עליו לחצים או איומים כלשהם.

הצוואה אמורה להיות מופקדת בידי עורך הדין ולאחר מות של האדם אמור עורך הדין למסור את הדברים לילדים של המנוח.

ערעורים על הצוואה

קורה לא פעם שהצאצאים של המנוח מבקשים לערער על הצוואה. מדובר בדבר שהוא לא תמיד אפשרי ולרוב אם הצוואה נכתבה כדין הרי שלא תהיה באמת אפשרות לעשות את זה. בכל זאת, אם עולים טיעונים כלשהם שהם מקובלים על כל הצדדים, הרי שיש בהחלט מצבים אשר בהם עורך הדין יוכל לסייע ליורשים לממש את רצונם בניגוד למה שנכתב בצוואה, אך זאת, רק אם הדברים מתיישבים היטב גם מבחינת הצוואה ותחת הסכמה מלאה בין כל הצאצאים.

מה עושים עם הדירה?

ברבים מהמקרים יש גם דירת ירושה לאחר מותו של ההורה. המכירה של הדירה היא נושא בפני עצמו והא עשוי להיות מאוד מורכב. אז איך מתמודדים עם כל הנושא הזה של מכירת דירה שהתקבלה בירושה? גם כאן ייתכן ותהיינה הוראות שהתקבלו על ידי המנוח בצוואה כאשר הוא מייעד את הדירה למטרה מסוימת ואף מנחה את היורשים איך וכיצד לבצע את המכירה של הדירה.

ישנם מקרים רבים אשר בהם היורשים מתקשים לעשות אץ כל ההליכים הללו הכרוכים בפינוי של הדירה והעמדה שלה למכירה במיוחד אם מדובר במכירה הנעשית סמוך לפטירתו של ההורה. הקושי הוא כמובן רגשי אך הוא גם עשוי להפוך לקושי משפחתי גם בגלל המורכבות שעשויה להתעורר במכירה של נכס ששייך כעת לכולם.

זו הסיבה שחשוב כל כך לערב עורך דין בתמונה כאשר הוא זה שינחה את היורשים איך וכיצד לנהוג ומה בדיוק לעשות כדי לקיים את רצונו של המנוח.

 

יעל חביב

מאמנת אישית לגיל השלישי