סיוע בגיל מבוגר: טיפים שחשוב לדעת

השנים חולפות מהר מאד, בתחילת הדרך ההורים מרחיבים את המשפחה ומגדלים את הילדים עד שהם בעצמם מקימים משפחות ועוזבים את הקן. בשנים הראשונות שלאחר מכן הסבים והסבתות עוזרים ברבדים שונים של עשייה הקשורים לגידול הנכדים, כיוון שאין זה פשוט לשלב עבודה וטיפול בילדים. אך לאחר כמה שנים, הדור המבוגר מתקשה כבר לסייע לילדיו, לנכדיו ואף לניניו והגלגל מתהפך. כאן מתחילה הסאגה שבה הילדים המתבגרים מבצעים פעולות שונות כדי להעניק סיוע בתחומים שונים וכך להקל על ההורים המבוגרים שקשה להם להתנהל בנושאים רבים.

תפיסת העולם של האנשים המבוגרים היא שהם תמיד יוכלו לטפל בכל הנושאים כמו לדוגמה בנושא הקניות, הניידות, טיפול בנושאים אישיים כמו היגיינה ועוד. זו הסיבה שהם מרגישים מאד לא בנוח כאשר יש להם בעיות שונות והם זקוקים לסיוע של ילדיהם. התחושה שהם מהווים נטל מכבידה עליהם מאד מנטלית, אך יש מקרים שבהם אין להם ברירה והם זקוקים לעצה ולהכוונה. כמו לדוגמה אם הם מעוניינים לקבל מימון למטרה חשובה וזאת באמצעות משכנתא הפוכה . לאור גילם וחוסר ההתמצאות שלהם בתחום הכספי ועקב השינויים אשר חלים בו מעת לעת, הם חוששים שהבנק יתאם עבורם תנאים דרקוניים ולכן הם מעדיפים להתייעץ עם אחד הילדים או עם יועץ משכנתאות מומחה לפני ביצוע צעד משמעותי זה. 

היערכות עבור סיוע למבוגרים 

בכל משפחה הצרכים של האנשים המבוגרים הם שונים ולכן ההיערכות להגשת סיוע באופן שוטף היא אחרת. יש מבוגרים שחיים עדיין בזוגיות ויש גם אחרים שחיים לבד כי בן הזוג או בת הזוג הלכו לעולמם. בהתאם למצב הבריאותי מבצעים את תכנון המעטפת כך שלא יחסר להם דבר.

יש ילדים שעורכים עבור הוריהם קניות בסופר, או לחלופין מזמינים עבורם באינטרנט את המשלוחים הכוללים את כל המצרכים הנחוצים להם כמו מזון, דברי חלב, טואלטיקה, חומרי ניקוי ועוד. מעבר לכך הם דואגים להגיע אחת לפרק זמן מסוים לבית המרקחת, כדי לקנות עבורם את כל התרופות הקבועות וגם תרופות אחרות על פי מצבם הרפואי.

טיפולים רפואיים למבוגרים

אחת הבעיות הקשות של אנשים מבוגרים היא העובדה שהם אמורים לנסוע לבדיקות ולטיפולים רפואיים שונים במרפאות ובבתי החולים. רבים מהם לא נוהגים ולכן הם נזקקים לעזרה של בני המשפחה שיסיעו אותם וגם ישהו איתם לאורכו של התהליך ובסופו של דבר יחזירו אותם לביתם. זהו סיוע אקוטי וברוב המקרים יש תורנות בין בני המשפחה, הילדים והנכדים ובכל פעם מישהו אחר מבצע מטלה זו. 

מטפלת סיעודית 

יש מבוגרים שזקוקים לסיוע באופן שוטף ולכן יש להם מטפלת המגיעה כמה פעמים בשבוע לכמה שעות בכל ביקור, או לחלופין יש להם מטפלת סיעודית אשר גרה איתם 24 שעות ביממה. בדרך זו שירותי הסיעוד מקיפים כל פן של סיוע כמו רחצה, האכלה, החלפת חיתולים ועוד.