מדוע צריכה תעשיית הטכנולוגיה להתמודד עם בעיית הגילנות שלה?

בוויכוח המתמיד המתחולל ביני לבין שני ילדי, אני טוען שיכולתי להשתלב בתפקידים מסוימים בתעשיית ההיי-טק, ללא בעיה מיוחדת. הם לעומת זאת (רעי בן ה 34 ונעם בת ה 28) טוענים את כל מה שמקובל להגיד בתעשייה זו, נגד העסקת מבוגרים. והנה באחד משיטוטי ברשת מצאתי את הדברים הבאים. אני, השתכנעתי!

עובד חופשית מהאתר: https://www.laserfiche.com/ecmblog/why-tech-industry-needs-deal-its-ageism-problem/#

מדוע צריכה תעשיית ההייטק לטפל בבעיית הגילנות* שלה?

תעשיית ההיי-טק ובפרט עמק הסיליקון, קיבלה שם רע עקב תופעת הגילנות. התופעה מתבטאת בסירוב לשכור שירותי עובדים עונתיים, או בפיטורי מבוגרים ושכירת שירותי עובדים צעירים תחתם, בהנחה שעלות הצעירים נמוכה יותר. צעירים נחשבים גם ליותר מעודכנים בטכנולוגיה או כבעלי אנרגיות גבוהות יותר. לאחרונה נזכרה התעשייה במומחיות ובכישורים המצויים בידי מבוגרים.  החללית וויאג'ר, ששוגרה בשנת 1977, היתה האובייקט הראשון שנבנה בידי בני אדם ועזב את מערכת השמש. ראשי הפרויקט הם כיום בני 52 ו- 77. ה"צעירה" בת ה 52 (Suzanne Dodd) נאלצה להתקשר למהנדס הגמלאי בן ה 77 (Lawrence Zottarelli), בכדי לשנות את הטכנולוגיה הישנה כך שניתן יהיה להזין לחללית יותר נתונים. הצעירים שצמחו בעידן של אחסון בלתי  מוגבל לא ידעו כיצד לטפל בבעיה. 

Suzanne Dodd

חרף היתרון הברור שטמון בהעסקת עובדים זמניים, התעורר נושא הגילנות פעם נוספת בקיץ זה. בסקר של חברות טכנולוגיה מצליחות נמצא שהן היו צעירות, למעשה מאוד צעירות. רק ב 6 חברות מתוך 32 חברות הטכנולוגיה שהשתתפו בסקר, היה הגיל החציוני גבוה מ 35 שנים (נתון מהניו יורק טיימס). "ב 8 חברות מקרב המשתתפות, הגיל החציוני היה 30 ומטה" לצורכי השוואה (לפי הניו יורק טיימס) הגיל החציוני של העובד האמריקני הוא 42.3 שנים!

המועסקים המבוגרים ביותר עובדים בהיולט-פאקארד (גיל חציוני 41), י.ב.מ.- שירותים גלובליים (38), אוראקל (38), נוקיה (36), דל (37), וסוני (36). בין החברות ה"צעירות" ביותר מצויות פייסבוק, זינגה וגוגל, שבהן הגיל החציוני נמוך מ 30! על פי הידוע רק בחנויות נעליים ובמסעדות, העובדים הם בגיל חציוני הנמוך מ 30. Jimmy Wales, המקצוען שייסד את וויקיפדיה בהיותו בן גיל 35, גיל שבעמק הסיליקון נחשב כ"מעבר לשיא", מבקר את עמק הסיליקון באשמת קוצר ראות.

צוות צעיר Photo by Campaign Creators on Unsplash

להלן כמה עובדות מעניינות המעידות על הדרת מבוגרים הנצפית בתעשיית ההיי-טק ולאו דווקא בעמק הסיליקון:

  • הגיל הממוצע של יזמים מצליחים בתעשיות-צמיחה-מהירה כמחשבים, שירותי בריאות ותעשיית החלל הוא 40.
  • כמות היזמים המצליחים שמעל גיל 50 גדולה פי שניים מאלו שמתחת לגיל 25.
  • שבעים וחמישה אחוזים מהיזמים הם בעלי למעלה מ 6 שנות ניסיון בתעשיית ההיי-טק וחמישים אחוזים מהם שהו בה למעלה מ 10 שנים בטרם יצרו את מיזם הסטארט-אפ (או בעברית: הזנק) שלהם.
  • יזמים בני 55 ומעלה היו בעלי סיכוי כפול למציאת חברות מצליחות, מאשר יזמים בני הגילים 20 עד 34.

אתר המידע REUTERS, מדווח שמממני יזמויות קפיטליסטיים מעדיפים לממן הזנקים בתנאי שהם בבעלות אנשים צעירים. חברות ומנהלים יצאו והודיעו שהם מתכוונים לגייס עובדים צעירים יותר (על פי האתר CIO.COM), למשל סיסקו, הודיעה שהיא תשכור 2000 צעירים ובאותו זמן היא תפטר כ 12000 עובדים, כנראה מבוגרים יותר…

צוקרברג חוזר ואומר: "ברצוני להדגיש את החשיבות של להיות צעיר וטכני. אנשים צעירים הינם רק חכמים יותר. מדוע רוב אמני השחמט הם מתחת לגיל 30? ואולם על פי עיתון אמריקני זו אמת "אלטרנטיבית" שכן אלוף העולם בין השנים 2007 ל 2013 הוא ממוצא הודי, יליד שנת 1969 , כך שהוא היה מעל לגיל 40, חלק מתקופת אליפותו.  

למרבה האירוניה כל זה מתרחש בזמן שחברות הטכנולוגיה מבצעות שתדלנות בקונגרס האמריקני למען קבלת הקלות לייבא עובדים מחוץ לארצות הברית. במרכז הטיעונים עומדת האמירה שקשה מאוד למצוא עובדים בתוך ארצות הברית כל זה נעשה בזמן שתעשיית ההיי-טק נלחמת בסקסיזם בשם ה"איכות" כלומר שלטון המוכשרים (מריטוקרטיה). ישנן גם האשמות על אפליה על רקע גיל בתחום החשבונאות. כמעט חמישים אחוזים מרואי החשבון שהשתתפו בסקר מאמינים שקשה יותר להשיג עבודה לאחר גיל 40. העניין הוא שהכותרות הגדולות על גילנות מגיעות מכיוון ההיי-טק. מהפרסום שבו הובאו נתונים אלו יוצאת הקריאה הבאה: "הימנעו מגילנות, זהו אינו מדע טילים, אפילו אם זה כן!".

זה מה שאספר לשני ילדי ליד שולחן השבת במפגש הבא שלנו. ואוסיף: היזהרו ילדי, הקפיטליזם הגס יכה גם בכם בבוא היום!

* גילנות הוא התרגום העברי למושג AGISM, שמשמעותו אפליה על רקע גיל

כתיבת תגובה