התנדבות בעמותת עלם

עמותת עלם מסייעת לבני נוער צעירים/ות במצבי סיכון ומצוקה בישראל להיחלץ ממצבם ולמצוא את מקומם בחברה כבוגרים וכאזרחים תורמים, לעצמם, למשפחתם ולחברה הישראלית.
עמותת עלם, ארגון ארצי רחב, המתמחה בזיהוי המצוקות המאפיינות את מציאות חייהם של בני הנוער בארץ ובפיתוח והפעלת מענים רלוונטיים חדשניים להתמודדות עמן, תוך התייחסות לצרכים הייחודיים של קבוצות אוכלוסייה שונות. במהלך שנה פוגשים בעלם עשרות אלפי מתבגרים וצעירים/ות ומקיימים קשר טיפולי רציף ומתמשך עם  כ-25 אלף מהם.

עובדי עלם ומתנדביה יוצאים אל השטח ופוגשים את בני הנוער במקומות בהם הם נמצאים: בבתי הספר, בשעות אחר הצהריים בקהילה, ברשת האינטרנט, בפעילות שטח נקודתיות במהלך חופשות הקיץ, במקומות הבילוי ובפעילות לילית ברחובות.

 

העמותה פועלת בפריסה ארצית רחבה, בכ-40 ישובים ברחבי הארץ, מספקת מענים לרצף רחב של מצוקות: החל מהתמודדות עם מצבי משבר אישיים של נוער נורמטיבי בגיל ההתבגרות, דרך נשירה ממסגרות לימודיות, קשיי קליטה, קשיים חברתיים, בעיות משפחתיות, בעיות זהות ושייכות, חשיפה והתמכרות לסמים ואלכוהול, שוטטות, אלימות, ניצול מיני, ילדים ונוער הפוגעים מינית, עבריינות ועד למצבי ניתוק קשים כגון זנות ומחוסרי בית.

 

תפקידי המתנדב ב”עלם” מגוונים ומאתגרים: – נדרשת התחייבות אחת לשבוע תפקידים ישירים מול בני הנוער. יצירת קשר פרטני/חונכות עם בני הנוער, איתור נוער ברחוב, יעוץ בגובה העיניים, הפעלת קבוצות בנושאים שונים – סדנאות וכו’. לכל אורך ההתנדבות ניתנות הכשרות מקצועיות באופן קבוצתי ופרטני.

תחום ניידות "כתובת רחוב"

מיקום: צפת, חיפה, נתניה, רמלה, לוד, חולון, תל אביב, אשדוד, שדרות, אופקים, ירושלים, בית שמש, חבל מודיעין
פרויקטים לחברה החרדית–  קרית גת, ירושלים, בית שמש
שעות הפעילות: משעה 20:00 ואילך

הניידות של “עלם” הן כלי רכב עם פינת ישיבה, כיבוד קל ועוד, שהותאמו לשמש בסיס למפגש אישי עם בני הנוער. צוותי הניידות יוצאים אל זירות הפעילות הליליות, פוגשים שם את בני הנוער ויוצרים עמם קשר. הצעירים המשוטטים, סובלים מהזנחה סביבתית, חברתית ונפשית. התנהגותם מאופיינת לעיתים בתוקפנות, קושי במתן אמון, בעיות בדימוי העצמי ועוד.

תחום תעסוקה וליווי לחיים עצמאיים

מיקום: צפון, מרכז, שפלה, ירושלים, דרום    
שעות הפעילות: שעתיים שבועיות אחר הצהריים

אנו מסייעים לבני נוער וצעירים/ות שנפלטו מהמסגרות הפורמליות ונמצאים במצבי ניתוק שונים, גלויים או סמויים, או בני נוער בסכנת נשירה ממשית ובמצבי סיכון קשים כגון: עבריינות. התכנית מציעה מערכת של מענים כמו ליווי אישי תומך עם מתנדב/ת, שילוב במסגרות תעסוקתיות ועוד.

מרכזי מידע ויעוץ לנוער "הפוך על הפוך" ומרכזי "שלוק" בתוך בתי הספר

מיקום: קריית שמונה, צפת, נצרת עילית, קריית ים, נתניה, קריית גת, קריית מלאכי, שדרות, אשדוד, פתח תקווה, תל אביב, חולון, ישובי חברה בדואית
שעות הפעילות: 16:00-21:00 ושעות בוקר/צהריים בבתי הספר

במרכזי “הפוך על הפוך”, המעוצבים כבתי קפה בהם מתקיים מפגש המאפשר שיח ב”גובה העיניים” של מתבגרים עם אנשי מקצוע ומתנדבים. במרכזים מתקיימות שיחות אישיות וקבוצתיות –וסדנאות בנושאים המעניינים את המתבגרים, כדוגמת: אהבה וזוגיות, מיניות ויחסי מין, סמים ואלכוהול, אלימות במשפחה ובבית הספר, יחסי הורים-ילדים, השרות הצבאי, מסגרות לימודים ועוד. הצעירים המגיעים למרכזי “הפוך על הפוך”, הם לרוב בני נוער בגילאי 13-18

תכניות קצה ונערות:

מיקום: תל אביב, פתח תקווה, ירושלים, חיפה, דימונה, אילת
שעות פעילות: משתנות מפרויקט לפרויקט

מגוון התכניות בתחום קצה ונערות מספק מענה לבני נוער, צעירות וצעירים בקצה רצף הסיכון. לרוב, הינם מנותקים ממערכות תמיכה משפחתיות, חברתיות וטיפוליות. מרביתם נאלצים לשרוד בעולם כשהם נטולי משאבים בשל מצבם הנפשי והפיזי. בבסיס העבודה בתחום זה ניצבת השאיפה ליצור קשר עם צעירים וצעירות אלו במטרה לסדוק, ולו במעט, את מעגל הניכור בו הם חיים ולאפשר להם נראות והכרה. כנגזרת של תפיסה זו פותחה בעלם עבודה המותאמת לצרכיה הייחודיים של אוכלוסייה זו. ישנם פרויקטים מיועדים לצעירים וצעירות חסרי בית, תכניות לנערות וצעירות נפגעות תקיפה מינית ותכניות לבני נוער, צעירות וצעירים המעורבים בזנות.

 

רוני ארז

מנהלת שיווק דיגיטלי ותכנים "והדרת הכוח השלישי" מה ברשת?

כתיבת תגובה