הידעת?

מדענים מעריכים כי תוחלת החיים של שנתון הנולדים ב- 2007 יגיע ללמעלה מ- 100 שנים. במאמר שפורסם לאחרונה ב- "NATURE" צוין כי תוחלת החיים ב- 170 השנים האחרונות עולה בממוצע של 2.5 שנים לעשור, או כ- 6.5 שעות ליום.

רקע

איך הכל התחיל

"לפני כמה ימים ביקרתי עם אמא שלי אצל הרופא. מיד כשנכנסנו, עוד לפני שהספקנו להתיישב, וכמובן מבלי שהוא מסיר את עיניו ממסך המחשב, שואל אותי הדוקטור "מה כואב לה?"

זה היה ברור שאמא שלי שקופה עבורו, היא לא ברת שיח היא לא ראויה להתייחסות, היא יותר כמו חפץ שמביאים לטכנאי שיתקן. זוהי רק אחת הדוגמאות שממחישה את המצב העגום שביחס החברה לאנשים בוגרים."

ציטוט ממאמר "תנו לגדול בשקט" של רינה מצליח, כתבת ערוץ 2 וממייסדי העמותה.

 

מדוע לפעול עכשיו

העלייה בתוחלת החיים - הביאה לגידול מהיר של אוכלוסיית בני ה- 60+ ובקרוב יחיו בעולם, לראשונה, יותר זקנים מאשר ילדים. בישראל, מספר הזקנים צפוי להגיע לכדי חמישית מכלל אוכלוסיית המדינה - בתוך עשור.

פיחות ביחס לאזרח הוותיק ובמעמדו - בעשורים האחרונים, חל פיחות משמעותי בגישת החברה כלפי האזרח המבוגר. בתרבות המערבית המודרנית, המקדשת את הקדמה, את הטכנולוגיה ואת הנעורים - נדחקו הזקנים למקום של נזקקים, חולים, בלתי נראים ובלתי רלבנטיים.

ההחמצה - אוכלוסיית האזרחים הוותיקים מהווה משאב חשוב: בניסיון שצברה, בידע נרחב ובכוחה הכלכלי, היצרני והצרכני. תפיסת הזקן כנטל שיש לצמצמו ככל האפשר, וההתנהגויות הנובעות מתפיסה זו, גורמת לחברה הפסד כפול: הן חומרי והן ערכי.

ההזדמנות - ההכרה בעובדות אלה, מצדיקה ריכוז מאמץ שיאפשר לאוכלוסיית המבוגרים להמשיך ליצור, להשתכר שכר הוגן, להנות - ולתרום גם בפעילות התנדבותית.

חיבור המבוגרים לתהליכי צמיחה כלכלית וחברתית, לפעילות התנדבותית ובמקביל קידום פעילות חינוכית ופעילות בין דורית, ייצרו ציפייה אמיתית של החברה מכל מבוגר: להמשיך ולהיות פעיל, לתרום ככל יכולתו ורצונו לכלכלה לחינוך ולתרבות.